NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Sobota 20 października 2018 r.
Imieniny obchodzą Ireny, Kleopatry, Jana

Wiesław Białucha

Pan Wiesław Białucha jest związany z Lipnem. Ukończył SP nr 2 i LO im. R. Traugutta w Lipnie. Studiował na WSP w Bydgoszczy i AWF w Katowicach. Jest mgr pedagogiki oraz trenerem I klasy piłki nożnej. W swojej pracy zawodowej nieustannie podwyższał kwalifikacje - kończąc studia podyplomowe z wychowania fizycznego, pedagogiki opiekuńczo - wychowawczej i zarządzania oświatą. Pierwsza praca 1976 r. jako asystent trenera w klubie "Mień" Lipno. Od 1982 roku zatrudniony jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej Nr 2 w Lipnie. W 1992 roku wygrywa konkurs na stanowisko dyrektora w/w szkole. Funkcje dyrektora pełni do roku 1994. 4 lipca 1994 r. zostaje wybrany na stanowisko Burmistrza Miasta Lipna, które sprawuje przez trzy kadencje samorządowe do 2006 roku.
    W okresie sprawowania w/w urzędu zapisał się w historii samorządowej jako osoba obiektywna i społecznie wrażliwa na potrzeby mieszkańców miasta Lipna, realizując wiele zadań przyczyniając się do poprawy w skali makro i mikro, całą infrastrukturę podziemną i nadziemną miasta Lipna, z której korzystają mieszkańcy. realizował ważne inwestycje takie jak :
- dokończenie budowy oczyszczalni ścieków,
- budowa lagun osadowych na oczyszczalni ścieków,
- budowa nowych kolektorów sanitarnych i deszczowych obejmujących znaczny teren miasta,
- wymiana sieci energetycznej wysokiego i niskiego napięcia na Os. Jana Pawła II,
- budowa nowych chodników oraz remonty istniejących będących w fatalnym stanie,
- budowa nowych nawierzchni asfaltowych oraz remonty wielu ulic miasta,
- budowa hali sportowej,
- budowa krytej pływalni,
- budowa nowoczesnego składowiska odpadów,
- budowa budynku socjalnego,
- remont stadionu miejskiego,
- remonty szkół i przedszkoli.
    W/w zadania to te, które w znacznym stopniu przyczyniły się do dalszych działań rozwojowych miasta Lipna. Należy nadmienić, iż Burmistrz Wiesław Białucha pozyskiwał wsparcie finansowe, czy to w formie dotacji czy też asygnowanie własnych środków budżetowych lub umiejętnego przekonywania innych podmiotów do zaangażowania się w partycypacje w różne przedsięwzięcia na rzecz Miasta. Należy podkreślić, iż wszelkie decyzje inwestycyjne były podejmowane w sposób racjonalny i oszczędnościowy. Pozyskiwane środki finansowe na w/w zadania były wielomilionowe, które nie nadwyrężały budżetu miasta i mieszkańców. Burmistrz Wiesław Białucha odchodząc z Urzędu zostawił miasto Lipno bez zadłużeń. Realizował także wiele mniejszych zadań. Współpracował i wspomagał finansowo lub rzeczowo wiele inwestycji prowadzonych przez podmioty poza samorządowe i rządowe na terenie miasta , takie jak : Parafie WNMP i Bł. Biskupa Michała Kozala, kluby sportowe, OSP, OHP, PCK i wiele innych podmiotów społecznych i obywatelskich.
    Od 2006 roku nadal działa w samorządzie będąc przez dwie kadencje radnym powiatu lipnowskiego gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. Jako radny wspólnie z pozostałymi radnymi Powiatu i Starostą uczestniczył w przekształcaniu i oddłużaniu lipnowskiego szpitala, budowy Komendy Powiatowej Policji, hali sportowej przy LO w Lipnie, budowa kompleksu boisk sportowych przy Zespole Szkół w Skępem, budowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i wiele innych zadań o mniejszym znaczeniu.
     Wiesław Białucha za swoją pracę odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz wieloma odznaczeniami resortowymi, medalami różnych organizacji społecznych.Jest członkiem OSP, klubu sportowego motokrosowego "Jastrząb", PZPN, K-PZPN. W podmiotach w/w cechuje się wielkim zaangażowaniem i oddaniem. Pracuje całkowicie społecznie osiągając w tej działalności wiele sukcesów. Jest sędzią piłkarskim i trenerem. Jako trener piłkarski prowadził wszystkie grupy wiekowe w tym III liga seniorów w klubie "Mień" Lipno. Wiele sukcesów odniósł w sporcie szkolnym, zdobywając ze swoimi wychowankami tytuły mistrzowskie w powiecie lipnowskim i w województwie  Kujawsko - Pomorskim. Obecnie pracuje w Zespole Szkół w Skępem jako nauczyciel w-f.

 

http://umlipno.pl/pl,page,budzet_partycypacyjny_dla_gminy_miasta_lipna_2019,326.html#tresc_stronyhttp://www.bip.umlipno.pl/page,wybory_samorzadowe_2018r,301.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttp://umlipno.pl/download/1526899631.jpghttp://umlipno.pl/download/1530006896.pdfhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_–_harmonogram_na_2018_rok,3451.html#tresc_stronyhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/http://www.umlipno.pl/pl,page,szlak_turystyki_pieszej,120.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=OBy53FejKvAhttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/http://www.facebook.com/urzad.miejskiwlipniehttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttp://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://umlipno.pl/pl,page,kujawsko-pomorski_fundusz_pozyczkowy,180.htmlhttp://www.ofertyinwestycyjne.pl/js/oferty/184.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/http://www.umlipno.pl/download/1240304003-lipno.swfhttp://http://http://