NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Sobota 20 października 2018 r.
Imieniny obchodzą Ireny, Kleopatry, Jana

Ryszard Kiniorski

Urodził się 2 kwietnia 1926 roku w Ćmińsku na Kielecczyźnie.

W 1929 roku rodzina Kiniorskich przeniosła się do Lipna. Ojciec Ryszarda był mistrzem kamieniarskim.
On to zaprojektował i wykonał Pomnik Niepodległości usytuowany w lipnowskim parku miejskim. W 1939 roku Ryszard ukończył 6 klas Szkoły Podstawowej w Lipnie. W czasie hitlerowskiej okupacji, jako 16-latek, wywieziony został do obozu pracy zwanego „Kriegsmaryner Arbeitslagier”, gdzie często przymierał głodem. Pracował tam 4 lata i 9 miesięcy przy budowie obiektów wojskowych.

Po powrocie do Lipna uczęszczał do Państwowego Liceum Ogólnokształcącego, które ukończył w 1949 roku. Następnie podjął studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z uwagi na prywatną firmę prowadzoną przez jego ojca nie otrzymał miejsca w akademiku. Codziennie dojeżdżał na zajęcia pociągiem z Lipna do Torunia. Na drugim roku studiów ożenił się z Anną Wichrowską. Po 3 latach studiów podjął pracę nauczyciela matematyki w miejscowym liceum. Studia magisterskie ukończył eksternistycznie w 1974 roku.

W szkole prowadził liczne koła zainteresowań: filatelistyczne, fotograficzne i matematyczne. Uczniowie z koła matematycznego brali udział w olimpiadach i konkursach wojewódzkich, zajmowali wysokie lokaty zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Był długoletnim przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Związku Nauczycielstwa Polskiego, a następnie skarbnikiem.

W 1981 roku był zastępcą przewodniczącego Związku Zawodowego Solidarność Nauczycielska. Nie należał so żadnych partii politycznych.
Był człowiekiem bardzo pracowitym. Sam zbudował dom w przeciągu 10 lat, pracując przy jego wznoszeniu przez wszystkie wakacje i ferie. Władze oświatowe bardzo wysoko oceniały jego pracę pedagogiczną. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień: Ministra Oświaty i Wychowania, Kuratora Oświaty, Inspektora Oświaty i dyrektora szkoły.

Za całokształt pracy dydaktyczno-wychowawczej został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Był wiceprzewodniczącym Komitetu Odbudowy Pomnika Niepodległości (autorstwa jego ojca), zniszczonego przez hitlerowców w 1939 roku.

Uchwałą Rady Miejskiej w Lipnie nr VI/47/99 z 9 kwietnia 1999 roku uhonorowany został tytułem „Zasłużony dla Miasta Lipna”.

Ryszard Kiniorski zmarł 2 marca 2009 roku i pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Lipnie.

http://umlipno.pl/pl,page,budzet_partycypacyjny_dla_gminy_miasta_lipna_2019,326.html#tresc_stronyhttp://www.bip.umlipno.pl/page,wybory_samorzadowe_2018r,301.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttp://umlipno.pl/download/1526899631.jpghttp://umlipno.pl/download/1530006896.pdfhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_–_harmonogram_na_2018_rok,3451.html#tresc_stronyhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/http://www.umlipno.pl/pl,page,szlak_turystyki_pieszej,120.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=OBy53FejKvAhttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/http://www.facebook.com/urzad.miejskiwlipniehttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttp://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://umlipno.pl/pl,page,kujawsko-pomorski_fundusz_pozyczkowy,180.htmlhttp://www.ofertyinwestycyjne.pl/js/oferty/184.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/http://www.umlipno.pl/download/1240304003-lipno.swfhttp://http://http://