NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Sobota 20 października 2018 r.
Imieniny obchodzą Ireny, Kleopatry, Jana

Alicja Żelechowska

Pielęgniarka, hafciarka, muzealniczka i działaczka kultury

Alicja Żelechowska z d. Kilanowska należy do tych zacnych postaci Lipna, które uczestniczą w pracach na rzecz miasta, jego historii, zbieraniem zasobów kultury materialnej zasłużyli na szacunek i pamięć wśród lipnowskiej społeczności.

Urodziła się 25 marca 1938 r. w Krzyżówkach koło Lipna. Jest córką Heleny i Konstantego Kilanowskich.
Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 2 w Lipnie kontynuowała naukę w Szkole Pielęgniarek w Toruniu (1953-1955). W 1955 roku rozpoczęła pracę zawodową jako pielęgniarka odcinkowa na oddziale chirurgicznym Szpitala Powiatowego w Lipnie. Zatrudniona też była w Ośrodku Zdrowia w Kikole, następnie w Przychodni obwodowej w Lipnie w gabinecie zabiegowym i Poradni Neurochirurgicznej.

Podczas pracy zawodowej systematycznie podnosiła wykształcenie ogólne i kwalifikacje zawodowe. W 1976 r. ukończyła Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących w Lipnie zdając egzamin maturalny. W 1977 r. złożyła egzamin przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną otrzymując tytuł pielęgniarki dyplomowanej. W Narodowej Organizacji Technicznej w Bydgoszczy zdobyła dyplom z tytułem technik fizykoterapii. Ukończyła liczne kursy zawodowe m. in.: Kurs Postępowania z chorymi w domu, Opiekę nad matką z dzieckiem, Szkolenie Oświaty Sanitarnej PCK.

Poza działalnością zawodową inicjowała wiele cennych przedsięwzięć społecznych. Aktywnie działała w Związku Zawodowym Pracowników Służby Zdrowia, w Polskim Towarzystwie Pielęgniarek, PCK, Lidze Kobiet, S.Z.Z. Solidarność.

Aktywnie też działała w Towarzystwie Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie i Dobrzyńsko-Kujawskim Towarzystwie Kulturalnym we Włocławku.

Kontakty Alicji Żelechowskiej z regionalną kulturą trwają od ponad 50 lat.

Specjalizuje się w dziedzinie haftu. Jej pierwsze prace to kolorowe hafty na poduszkach, makaty, obrusy i obrazy.

Kolekcją obrazów świętych przez nią wykonanych zdobią ściany jej mieszkania. W ostatnich latach wykonała kilkanaście prac jak ornaty, chorągwie dla lipnowskich kościołów pod wezwaniem Błogosławionego Biskupa Michała Kozala i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Prace Aliny Żelechowskiej wielokrotnie były pokazywane na licznych wystawach m.in. Lipnowskim Domu Kultury, DKTK we Włocławku, Bydgoszczy, Kikole. Prowadzi też działalność popularyzatorską ucząc haftu osoby dorosłe i młodzież szkolną.
Drugą pasją Aliny Żelechowskiej jest muzealnictwo. Dzięki jej ogromnemu zaangażowaniu w Lipnie w 1982 r. powstała Izba Muzealna przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie a od 1990 znajduje się przy Miejskim Centrum Kultury.

Rejon Ziemi Dobrzyńskiej, bogaty jest w zasoby kultury materialnej. Alina Żelechowska przez lata niestrudzenie zbierała różne przedmioty codziennego użytku: meble narzędzia, ubiory, fotografie, dokumenty, kolekcje lamp, zegarów, czy żelazek do prasowania. W zbiorach Izby znajdują się również prace miejscowych artystów, plastyków. W Izbie Muzealnej znajduje się około 4 tysiące eksponatów zebranych przez Alicję Żelechowską.

W 1959 r. wyszła za mąż za Janusza Żelechowskiego. Od 1991 r. przebywa na zasłużonej emeryturze. Ale Alicja Żelechowska jest wzorem człowieka sumiennego, bardzo pracowitego z wysokimi zasadami moralnymi. Cieszy się dużym uznaniem i szacunkiem wśród mieszkańców Lipna. Ma córkę Dorotę, która wyszła za mąż za Andrzeja Waczkowskiego. Za swoją pracę i zaangażowanie społeczne została wyróżniona różnymi nagrodami i uhonorowana odznaczeniami: Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrną Odznaką za Zasługi dla województwa Włocławskiego, Złotą Odznaką PCK, Honorowym Medalem PCK.

Rada Miejska w Lipnie nadała jej medal i tytuł „Zasłużona dla Miasta Lipna” – uchwała nr XLIV/379/2010 z dnia 18 marca 2010 roku.

http://umlipno.pl/pl,page,budzet_partycypacyjny_dla_gminy_miasta_lipna_2019,326.html#tresc_stronyhttp://www.bip.umlipno.pl/page,wybory_samorzadowe_2018r,301.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttp://umlipno.pl/download/1526899631.jpghttp://umlipno.pl/download/1530006896.pdfhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_–_harmonogram_na_2018_rok,3451.html#tresc_stronyhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/http://www.umlipno.pl/pl,page,szlak_turystyki_pieszej,120.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=OBy53FejKvAhttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/http://www.facebook.com/urzad.miejskiwlipniehttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttp://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://umlipno.pl/pl,page,kujawsko-pomorski_fundusz_pozyczkowy,180.htmlhttp://www.ofertyinwestycyjne.pl/js/oferty/184.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/http://www.umlipno.pl/download/1240304003-lipno.swfhttp://http://http://