NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Wtorek 25 czerwca 2024 r.
Imieniny obchodzą Dorota, Łucja, Wilhelm

Wiesława Czapińska-Kalenik

Urodziła się w 1932 roku w Bydgoszczy, zmarła w Warszawie 26 września 2010 roku.
Dziennikarka, historyk i krytyk filmowy, autorka książek i esejów. Zanim trafiła do Warszawy, była zaprzyjaźniona z Teatrem Wybrzeże oraz Kabaretem Bim Bom, znana była wtedy wśród gdańskiej i sopockiej bohemy. Potem przez wiele lat pracowała w magazynie „EKRAN”. Była słuchaczką Studium Wiedzy o Filmie Instytutu Sztuki PAN. Napisała m.in. „Pokochać film”, „Wielkie romanse Trzeciej Rzeszy”, „Magiczne miejsca literackiej Europy”, a także kilka telewizyjnych scenariuszy. W stanie wojennym współpracowała z redakcją „Poglądu” publikując pod różnymi pseudonimami. Po śmierci Zbyszka Cybulskiego wymyśliła nagrodę jego imienia dla wyróżniających się aktorów młodego pokolenia. To jedna z ważniejszych imprez filmowych w Polsce, z powodzeniem organizowana przez Fundację „KINO”. Jednak największy sukces Wiesława Czapińska odniosła jako autorka książek o życiu i karierze Poli Negri.

Pod koniec lat 80. przyjechała do Lipna w poszukiwaniu śladów Poli Negri, pamiątek i dokumentów. Do tego zadania podeszła z wielką starannością i właściwą dla siebie pasją. I tak w 1989 r. ukazuje się „Polita”, a 7 lat później – „Pola Negri – polska królowa Hollywood”. Napisała w pierwszej z nich: „nic nie przypomina, że tu (przyp. w Lipnie) właśnie przyszła na świat.” Bogatą biografię aktorki propagowała w każdy możliwy sposób, często razem z Bogusławem Kaczyńskim czy pisząc scenariusz do spektaklu TV „Polita, gwiazda gwiazd” z Magdą Zawadzką w roli Poli Negri.

Wiesława Czapińska zawsze pełna energii, zarażała innych chęcią tworzenia. To nie była zwykła, starsza pani. Szybko zjednywała sobie młodych, nowoczesnych ludzi, miała wyjątkowo swobodny i bezpośredni sposób bycia, ale podparty ogromną wiedzą i autorytetem. W 2005 roku z radością przyjęła zaproszenie do Lipna na uroczystości związane z odsłonięciem Tablicy ku czci Poli Negri oraz otwarciem Izby Pamięci. Zachwycona efektem, rzuciła kolejne wyzwanie: „Zróbcie tutaj festiwal!”. Od tej pory Lipno i Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”, którego była dyrektorem artystycznym, stały się jej oczkiem w głowie! Przeglądowi towarzyszą wystawy, konkursy i recitale.

Atmosfera „niemego kina” z taperem – pianistą improwizującym „na żywo” muzykę do filmów, sceniczna kotara w kolorze czerwonego wina, przytłumiona przez ledwo sączące się światło, docierające z holu opary świeżo parzonej kawy stwarzają niepowtarzalny nastrój przyciągający do Lipna ludzi z najodleglejszych zakątków Polski i Europy. Tytuł filmowej imprezy, którego autorką jest Wiesława Czapińska, pozwala przypominać nie tylko karierę Poli Negri, ale również międzynarodowe sukcesy innych polskich artystów.
W 2007 roku Wiesława Czapińska została laureatką Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy, a podczas 1. edycji festiwalu „Pola i inni” otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lipna. W roku 2008 Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri wręczyło jej Statuetkę „Politkę” za wkład w promocję talentu gwiazdy światowego kina, pochodzącej z Lipna. Odwiedzając nasze miasto zatrzymywała się w gościnnym Dworku Modrzewiowym Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi, wyjeżdżając, myślała o tym, żeby wrócić tu jak najszybciej… Nie doczekała 5. Przeglądu… Za to mieszkańcy w dowód pamięci 27 maja 2011 roku odsłonili w Kinie Nawojka Tablicę poświęconą wyjątkowej przyjaciółce.

Wiesława Czapińska została pochowana na cmentarzu w Radziejowicach pod Warszawą. Była dla nas przewodnikiem i mentorem, partnerem we wspólnym dziele tworzenia, człowiekiem o wielkim sercu i małych wymaganiach.
W naszych sercach pozostanie na zawsze.

Dorota Łańcucka

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta został nadany Wiesławie Czapińskiej uchwałą Rady Miejskiej w Lipnie nr VI/46/07 z dnia 27 kwietnia 2007 roku.

 

https://umlipno.bipgov.net/p,wybory_uzupelniajace_do_senatu_rzeczypospolitej_polskiej_-_21_lipca_2024_r,380.htmlhttp://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.pl https://umlipno.pl/download/1712751696.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,page,podatki_2024,342.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc