NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Wtorek 16 lipca 2024 r.
Imieniny obchodzą Maria, Stefan, Eustachy

Stanisław Głowacki

Motto:
„Czyny ludzi dają blask krajowi,
z którego pochodzą”
Juliusz Słowacki

Artysta – malarz, grafik, rzeźbiarz i muzyk oraz działacz społeczny

Stanisław Głowacki, wielce zasłużony dla miasta Lipna, współczesny artysta-malarz, grafik, rzeźbiarz i muzyk, a także popularyzator wiedzy o historii i kulturze Ziemi Dobrzyńskiej.

Urodził się 8 maja 1949 r. w rodzinie rzemieślniczo-chłopskiej w Lipnie. Ojciec Józef, matka Klementyna, z domu Kwiatkowska.

W rodzinnym mieście ukończył Szkołę Podstawową nr 2 i Technikum Mechaniczne. Po ukończeniu szkoły pracował za granicami kraju w Niemieckiej Republice Demokratycznej i Holandii. Po powrocie do ojczyzny pracował jako plastyk w różnych zakładach pracy na terenie województwa włocławskiego, m.in. w Spółdzielni „Społem” w Lipnie, Lipnowskim Domu Kultury, Państwowym Ośrodku Maszynowym w Łochocinie, Spółdzielni Gospodarstwa Rolnego w Rybitwach i Fabiankach. W latach 1991-1994 był dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury w Lipnie. Od szeregu lat zajmuje się działalnością gospodarczą. Prowadzi restauracje „Stach”, „Zagłoba” i „Mieszko”.

Stanisław Głowacki to jednak przede wszystkim artysta. Od wczesnych lat młodzieńczych interesował się rysunkiem, malarstwem, rzeźbą i muzyką – gra na gitarze. Twórczość artystyczna dla niego jest wielką miłością i pracą. Inspiruje go otaczający świat, jego problemy i ludzie. Świat pełen kataklizmu, grozy, terroryzmu XX i XXI wieku a zatem tragedii ludzkiej, niesprawiedliwości i zawiści. Z drugiej strony świat radości i miłości. Artystyczny wyraz życia pojmuje artysta jako jedność miłości i zła. Malarstwo i rysunek Stanisława Głowackiego przedstawiają m.in. akty, sceny batalistyczne, kwiaty, zwierzęta, a zwłaszcza konie i martwą naturę. Drugim kierunkiem twórczości artysty jest rzeźba. Spośród interesujących prac na szczególną uwagę zasługuje wyrzeźbione w drzewie lipowym makieta kościoła pod wezwaniem WNMP w Lipnie, która została przekazana papieżowi Janowi Pawłowi II przebywającemu we Włocławku. Również jest twórcą rzeźby Chrystusa na krzyżu przy pomniku Niepodległości w parku miejskim w Lipnie (2006r.) oraz płaskorzeźby Janusza Korczaka patrona Szkoły Podstawowej nr 4 w Lipnie (2008r.). Jego dziełem są dwa pomniki: Ojca Świętego Jana Pawła II na osiedlu Jego imienia w Lipnie, oraz Stanisławy Walesiewiczówny – polskiej złotej medalistki olimpijskiej rodem z Rypina na stadionie MOSiR w Rypinie (2010r.).

Na dorobek twórczy artysty składają się również dzieła ceramiczne a wśród nich tablica upamiętniająca rozstrzelanie 10 Polaków przez hitlerowców na Placu Dekerta w Lipnie w 1940r., która została wmurowana na pomniku „Ściana śmierci” (2007r.). Artysta zajmuje się także rzeźbą użytkową, która stała się jego zawodem.

Stanisław Głowacki wielokrotnie prezentował swoje prace w kraju, a także w Niemieckiej Republice Demokratycznej i Holandii. Obrazy i rzeźby podziwiali na wystawach mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego, Bydgoszczy, Torunia, Rypina i kilkakrotnie Lipna.

Inną namiętnością artystyczną twórcy jest muzyka rozrywkowa. Ponad 40 lat gra w zespole „Brevis” – gra na gitarze basowej i śpiewa. Stanisław Głowacki swoje malarstwa i grafikę łączy z literaturą. Wydane
przez niego albumy zawierają także utwory poetyckie Lipnowskiej Grupy Literackiej oraz opracowania dotyczące historii Lipna, zaś z drugiej strony teraźniejsze zdarzenia i rzeczywistość trochę wyidealizowaną miasta nad Mieniem.

Wydał „Katalog Wystawy malarstwa i rzeźby Stanisława Głowackiego” (1991r.), „Lipno w grafice Stanisława Głowackiego” z okazji 650-lecia miasta (1999r.), Jolanta Kordylasińska – „Malarstwo Stanisława Głowackiego w oczach poetyki” (2001r.), „Skępe w rysunku pastelami Stanisława Głowackiego
„ (2005r.), „Konie” (2009r.), oraz „Bóg-Papież-Lipno” w malarstwie Stanisława Głowackiego” (2005r.) We wstępie tegoż albumu autor pisze „Chciałem spłacić dług mojemu ukochanemu Miastu, złożyć podziękowania Bogu i Ojcu Świętemu, że się urodziłem, wychowałem, wyrosłem i prawie od pół wieku zajmuje się twórczością artystyczną, która jest moją wielką pasją i miłością. Album ten przekazał do Watykanu i Jasnogórskiej Biblioteki OO. Paulinów w Częstochowie, za które otrzymał listy gratulacyjne z Bożym Błogosławieństwem.
Już od lat szkolnych aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta Lipna, podejmując wciąż nowe inicjatywy mające na celu integracji lipnowskiego środowiska artystycznego. Ponadto wchodzi w skład Rady Programowej Zespołu ds. Promocji Twórców Pomorza, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej przy Wydawnictwie Adama Marszałka w Toruniu.

W 1975 r. zawarł związek małżeński z Jolantą z d. Witkowską. Ma dwie córki: Joannę zamężna o nazwisku Walasiewicz – nauczycielka i Małgorzatę – studentka. Jest dumnym Dzidkiem wnuka Kacpra Walasiewicza.

Za swoją pracę i promocję na rzecz miasta został uhonorowany medalem i tytułem „Zasłużony dla Miasta Lipna” Uchwała Rady Miejskiej Nr XI/75/2007 z dnia 19 września 2007 roku.

https://umlipno.bipgov.net/p,wybory_uzupelniajace_do_senatu_rzeczypospolitej_polskiej_-_21_lipca_2024_r,380.htmlhttp://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.pl https://umlipno.pl/download/1712751696.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,page,podatki_2024,342.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc