NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Wtorek 16 lipca 2024 r.
Imieniny obchodzą Maria, Stefan, Eustachy

Mikołaj Konczalski

Artysta plastyk i literat-poeta

Urodził się 3 marca 1935 roku we wsi Chrostkowo k.Lipna. Jest synem Tadeusza Konczalskiego i Janiny z Rakowskich. Dzieciństwo i młodość spędził w rodzinnym Chrostkowie. W roku 1965 w Bydgoszczy otrzymał dyplom malarza artystycznego.

Zanim zamieszkał we Włocławku (w 1984r.) jako nauczyciel pracował w szkołach podstawowych w Rypinie i w Rogowie, był instruktorem plastyki w lipnowskim „Powiatowym Domu Kultury” oraz dekoratorem w PSS „Społem” w Lipnie. Związany z młodzieżą wiejską – jako przewodniczący ZP ZMW w Lipnie (1957-1959), dbał o rozwój kultury na wsi. Powoływał do życia zespoły artystyczne (muzyczne, taneczne, teatralne), które czerpały z folkloru, dobrzyńskiego dziedzictwa kulturowego i upowszechniały tradycje Ziemi Dobrzyńskiej. Organizował konkursy recytatorskie i wystawy plastyczne, przeglądy oceniające dorobek.

Nie taka działalność dawała mu jednak pełną satysfakcję, co w swej przedmowie do najnowszego tomiku „Sercowizna” ujęła Genowefa Budziszewska:
„Już dziecięca dusza Mikołaja zawsze śpiewała wierszem, a serce malowało
najbogatsze barwy obrazy naszej ziemi. Już młodzieńcze dyskusje zawsze sprowadzały
się do tematów związanych z poezją, malarstwem i muzyką”.

Odczuwał nieprzepartą potrzebę rozwoju własnej twórczości poetyckiej i plastycznej. Dla ukierunkowania procesu twórczego i zgłębienia wiedzy plastycznej często korzystał z konsultacji artystycznych, początkowo u prof. Zygmunta Madejskiego w Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie, a następnie u prof. Konrada Dargiewicza i Józefa Kozłowskiego w Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu.
Swoją twórczość poetycką i plastyczną zaczął prezentować na wystawach, przeglądach, konkursach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim.
Po raz pierwszy swoje prace plastyczne wystawił w PKD w Lipnie w 1955 roku, natomiast jako poeta debiutował na łamach tygodnika „Kamena” oraz ogólnopolskim konkursie „Jednego wiersza” zorganizowanym w Bydgoszczy w 1970r., w którym otrzymał główną nagrodę.

Na dzień dzisiejszy w dorobku plastycznym ma blisko 200 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m.in. 2-krotne wystawy w Japonii (Tokio, Kobe, Osaka) oraz 2-krotne w Niemczech (Drezno, Getynga).
Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów, galerii sztuki oraz prywatnych w kraju i za granicą. W dorobku literackim posiada 9 tomików poetyckich: „Tak długo nie biegłem” (1971r.), „Grafika i poezja” (1979r.), „Zamyślenie” (1989r.), „Azalie kwitną, ja w upały wracam” (1989r.), „Ziołofonie” (1992r.),
„Pachnidła” (1995r.), „Poecia dusza” (1999r.), „Liryczna magia” (1999r.) i „Sercowizna”, wydany w 2003r., w całości poświęcony Chrostkowu – ziemi dobrzyńskiej.

Jego wiersze były wielokrotnie prezentowane na antenie Polskiego Radia, w telewizji, publikowane w prasie regionalnej i ogólnopolskiej, w kilku almanachach i antologiach polskiej poezji współczesnej.
Swą twórczość prezentował w ponad 100 spotkaniach organizowanych w szkołach, w galeriach sztuki, kościołach, w domach kultury, bibliotekach, klubach – tak na Kujawach jak i Ziemi Dobrzyńskiej, Swą twórczość plastyczną i literacką prezentował osobiście w programach telewizyjnych (Program II, III, TVP, TV „Kujawy”), w audycjach radiowych („Muzyka i aktualności” – I Program RP, Radio „PIK”, Radio „W”, Radio „Las Vegas”).

W swej twórczości nie ogranicza się jedynie do poezji i malarstwa. Jego twórczość jest bogata i różnorodna tak jak w formie jak i w przekazie. Zajmuje się bowiem również rysunkiem, grafiką, wystrojem wnętrz, a nawet rzeźbą. Zrealizował około 15 własnych projektów polichromii i ponad 100 obrazów ściennych w obiektach sakralnych. Na szczególną uwagę zasługuje polichromia w kościele parafialnym w jego rodzinnym Chrostkowie. Był członkiem wielu organizacji społecznych i kulturalnych m.in. Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie, którego był współzałożycielem i kilkuletnim wiceprzewodniczącym. Był zastępcą przewodniczącego Włocławskiego Klubu Literackiego „Kujawy”, a także przewodniczącym Wojewódzkiego Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy we Włocławku.

Aktualnie jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Toruniu.

Posiada uprawnienia Ministerstwa Kultury i Sztuki do wykonywania zawodu artysty plastyka. Posiada wydane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, uprawnienia Twórcze tak w dziedzinie literackiej, jak i plastycznej. Jego prace plastyczne, poezja były wielokrotnie nagradzane.

W zakresie malarstwa na szczególną uwagę zasługują:
• I nagroda w ogólnopolskim konkursie pn. „Kobieta” (Bydgoszcz 1973r.)
• III nagrody (dwie) w ogólnopolskim konkursie pn. „Człowiek, jego życie i twórczość” za 2 grafiki (Kwidzyn, 1976r.) a także
• II nagroda w konkursie „Zabytki sakralne województwa włocławskiego” (Włocławek, 1991r.)

W zakresie literackim jest:
• Laureatem głównej nagrody w ogólnopolskim konkursie „Jednego wiersza” (Bydgoszcz, 1970r.),
• I nagrody w Ogólnopolskim Seminarium Literackim Młodych ( Włocławek, 1977r.)
• I nagrody w ogólnopolskim konkursie na tomik wierszy „Fundacji im. Domagały- Jakuć” (Łódź, 1989r.)

oraz

• Wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie poetyckim „O dzban czarnoleskiego miodu” (Radom, 1989r.)

Za swą twórczość literacką i plastyczną oraz społeczną został wyróżniony m.in.
• Srebrnym Krzyżem Zasługi (1987r.),
• Brązowym Krzyżem Zasługi (1978r.),
• Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (1977r.),
• Złotą honorową odznaką ZMW (1975r.),
• Medalem „Zasłużony dla miasta Lipna” (1999r.) – Uchwała Nr VI/59/99
Rady Miejskiej w Lipnie z dnia 09 kwietnia 1999r.,
• Dyplomem Ministra Kultury i Sztuki (1987r.),
• Nagrodą Wojewody Włocławskiego ( za 1990, 1995 i 1998 rok) oraz
• Nagrodą Prezydenta Włocławka (1995, 2000 r.)

Jest także laureatem IX Edycji Nagrody im. Adama Adandego Kochańskiego nadanej przez Burmistrza Miasta i Gminy Dobrzyń n. Wisłą oraz Klub Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej (2003r.).

https://umlipno.bipgov.net/p,wybory_uzupelniajace_do_senatu_rzeczypospolitej_polskiej_-_21_lipca_2024_r,380.htmlhttp://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.pl https://umlipno.pl/download/1712751696.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,page,podatki_2024,342.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc