NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Niedziela 26 maja 2024 r.
Imieniny obchodzą Filip, Paulina, Marianna

Janusz Stanisław Przemieniecki

Urodził się 30 stycznia 1927 roku, jak wszędzie przyznaje, w Lipnie. W wieku 17 lat jako absolwent słynnej szkoły Konarskiego brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po upadku tegoż zrywu niepodległościowego na 7 miesięcy został osadzony w stalagach (obozów jenieckich dla szeregowych i podoficerów) na terenie Niemiec i Austrii. Po wyzwoleniu obozów nie zaprzestał służby wojskowej, kontynuując ją w Armii Brytyjskiej. Rok po wojnie podjął studia w Wielkiej Brytanii, kończąc je pierwszym stopniem inżyniera w dziedzinie lotnictwa. Na tej samej uczelni uzyskał drugi stopień inżyniera. Dorobek Pana Przemienieckiego to również Dyplom Wyższej Szkoły Akademii Rządu Amerykańskiego i Dyplom Wyższej Szkoły Wojennej. Został także zarejestrowany jako profesjonalny inżynier w Wielkiej Brytanii i amerykańskim stanie Ohio. W 1988 roku na Uniwersytecie Londyńskim uzyskał stopień naukowy odpowiadający polskiemu doktorowi habilitowanemu.

Po ukończeniu studiów, jako mąż Stefanii Rudnickiej, został zatrudniony w Bristol Aeroplane Company, gdzie bardzo szybko awansował. Był odpowiedzialny m. in. za konstrukcje wielu nowych samolotów, w tym myśliwca Bristol 188, przekraczającego trzykrotnie prędkość dźwięku. Osiągnięcia lipnowianina dostrzeżono za oceanem i zaproszono go do Air Force Institute of Technology. W październiku 1961 zostaje profesorem Instytutu Technologicznego Amerykańskich Sił Powietrznych, gdzie pracuje 34 lata, aż do emerytury. Na tej uczelni był dziekanem, a później rektorem, który zrewolucjonizował tamtejszy sposób kształcenia – wprowadził studia doktoranckie, unowocześnił i przystosował system nauczania aeronautyki i astronautyki, optoelektroniki. Obecnie pełni funkcję „visiting profesor” na Uniweristy of South Florida oraz głównego redaktora znanej serii podręczników i monografii z zakresu aeronautyki, astronautyki i obrony narodowej w American Institute of Aeronautics and Astronautics.

Lista naukowych publikacji lipnowianina to ponad 60 tytułów w czasopismach naukowych, którą podzielić można na 2 grupy tematyczne – mechanika konstrukcji i metody matematyczne w obronności. Jest uznawany za specjalistę na światowym poziomie. Odgrywał kluczową rolę w kształtowaniu i analizie integralnych elementów kadłuba i skrzydeł samolotu Concorde – do dzisiaj największego osiągnięcia lotnictwa cywilnego.

Lista działań, przedsięwzięć, odkryć oraz publikacji Janusza Stanisława Przemienieckiego jest bardzo długa, za co otrzymał wiele nagród i odznaczeń:
- Dwie Rangi Prezydenckie – srebrna i złota – z rąk prezydenta USA Ronalda Reagana,
- Najwyższe odznaczenie dla osoby cywilnej nadane przez Amerykańskie siły Powietrzne,
- członek ekskluzywnego klubu miast i cechów Instytutu Londynu,
- Medal Amerykańskiego Instytutu Aeronautyki i Astronautyki,

Odznaczenia Polskie:
- doktor Honoris Causa Politechniki Warszawskiej,
- doktor Honoris Causa Wojskowej Akademii Technicznej,
- Krzyż Powstania Warszawskiego,
- Krzyż Armii Krajowej,
- Medal Wojska Polskiego,
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

W 2002 roku swoim nazwiskiem sygnował List otwarty inteligencji polskiej w USA do IPN w sprawie raportu prokuratorskiego IPN na temat mordu w Jedwabnem.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lipna profesorowi Przemienieckiemu nadała Rada Miejska w Lipnie uchwałą nr XXXI/236/2013 przyjętą przez aklamację w dniu 19 marca 2013 roku.

Biografia Leona Przemienieckiego (ojca J. S. Przemienieckiego), który wpisał się w historię miasta.

https://umlipno.bipgov.net/p,wybory_do_parlamentu_europejskiego_2024,369.htmlhttp://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.pl https://umlipno.pl/download/1687325319.pdfhttps://umlipno.pl/download/1712751696.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,page,podatki_2024,342.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc