NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Sobota 16 października 2021 r.
Imieniny obchodzą Florentyny, Ambrożego, Gawła

Hieronim Boguszewski

Technik handlowiec, kapitan AK

Urodził się 10 września 1915 roku w Lipnie jako syn Seweryna i Leokadii ze Skupińskich.
Związek małżeński zawarł z Aleksandrą Nierychlewską.

Małżonkowie Hieronim i Aleksandra posiadali jedną córkę Ewę.

Hieronim Boguszewski w okresie międzywojennym ukończył Szkołę Powszechną i Technikum Handlowe w Lipnie.
W okresie okupacji hitlerowskiej przystąpił do działalności konspiracyjnej jako żołnierz Armii Krajowej. Był wywiadowcą i dowódcą plutonu kwatermistrzostwa. Uczestniczył w kolportażu ulotek i prasy konspiracyjnej, szkoleniach. Prowadził nasłuch radiowy i obserwację ruchu wojsk niemieckich. Pracując we młynie w Lubiczu, w czasie okupacji pomagał Polakom, zaopatrując ich w mąkę. Ostrzeżony przed aresztowaniem wyjechał do pracy do Rostoku, skąd wrócił w kwietniu 1943 roku i podjął znów działalność konspiracyjną, pracując na kolei. Zaopatrywał członków AK w lewe dokumenty osobiste.

W jego domu ukrywali się Francuzi, których zaopatrywał w potrzebne im rzeczy i żywność. Za działalność w AK odznaczony został Krzyżem Armii Krajowej oraz odznaką Weterana Walk o Niepodległość Polski. Odbyte ćwiczenia wojskowe w 1945 roku oraz kolejne spowodowały awans do stopnia podporucznika, następnie porucznika i kapitana.

Po wyzwoleniu pracował w Urzędzie Ziemskim w administracji i w Powiatowym Związku Gminnych Spółdzielni w Lipnie, skąd w 1976 roku przeszedł na emeryturę.
Pracując w wyżej wymienionych zakładach, wiele udzielał się społecznie na rzecz współpracowników, organizując wyjazdy sobotnio-niedzielne na biwaki oraz inne.

Hieronim Boguszewski to także sportowiec i działacz sportowy.
Od 1932 roku był członkiem Zarządu Koła Sportowego Ligi Morskiej w Lipnie. Opiekował się sprzętem i prowadził szkolenia w zakresie żeglarstwa.
Koło to dysponowało 1 żaglówką i 6 kajakami. Sprzęt znajdował się nad jeziorem przy Seminarium Nauczycielskim w Wymyślinie. Tam też odbywały się szkolenia. Uczestniczył w spływach żeglarskich Mieniem do Wisły i dalej aż do Krakowa w jednym roku i do Gdańska w następnym roku pod kierownictwem prof. Konstantego Michałowskiego. Po wojnie był w Zarządzie Klubu Piłki
Nożnej „Spójnia” przy PZGS w Lipnie. W Skępem nad jeziorem w ośrodku wypoczynkowym PZGS urządził skocznię w dal i wzwyż dla młodzieży.

Po śmierci córki zamieszkał z zięciem Wojciechem Grochowskim w domu jednorodzinnym w Lipnie.
Wśród mieszkańców Lipna cieszy się uznaniem i szacunkiem jako zasłużony działacz spółdzielczy, gorący patriota, wspaniały sportowiec i działacz sportowy. Zasługuje na miano wybitnego obywatela nad Mieniem.

Rada Miejska uhonorowała Hieronima Boguszewskiego medalem i tytułem „Zasłużony dla Miasta Lipna” uchwałą z dnia 9 kwietnia 1999 roku.

 

 

http://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.plhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,informacje,4546.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,miasto_w_twoim_smartfonie_pobierz_aplikacje_go_lipno,5288.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,podatki_2021,342.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,narodowy_spis_powszechny_ludnosci_i_mieszkan_2021,5042.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttps://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttp://umlipno.pl/download/1526899631.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_–_harmonogram_na_2021_rok,4970.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/http://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://www.facebook.com/urzad.miejskiwlipniehttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttp://pogodynka.pl/ostrzezeniahttp://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc