NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Wtorek 16 lipca 2024 r.
Imieniny obchodzą Maria, Stefan, Eustachy

Dariusz Gulcz

Nauczyciel, artysta, poeta, rzeźbiarz.

Urodził się 28 grudnia 1962 roku w Lipnie. Uczył się w lipnowskiej „trójce”, a następnie w Liceum Ogólnokształcącym o profilu matematyczno – fizycznym. Po maturze pracował w szpitalu jako sanitariusz. W latach 1982-1984 pełnił służbę wojskową w II Warszawskim Pułku Pontonowym, gdzie był dowódcą drużyny Szkoły Podoficerskiej i pomocnikiem dowódcy plutonu jako saper-miner. Po ukończeniu służby wojskowej zawarł związek małżeński z Marzeną Marią Kaczorowską. Ma dwóch synów.

Pracował również jako drwal w Nadleśnictwie Dobrzejewice, następnie rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej w Trutowie. W latach 1990/91 pełnił w tej szkole funkcję dyrektora szkoły. W tym samym czasie był instruktorem tańca w PDK-u w Lipnie. W 1991 roku ukończył studia magisterskie na kierunku artystyczno – pedagogicznym na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w pracowni profesora Kaczmarskiego z wynikiem bardzo dobrym. Od 1 września 1991 roku rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej Nr 3 w Lipnie ucząc j.polskiego i plastyki.

Zgodnie z zainteresowaniami i potrzebami szkoły dokształcał się na różnych kursach udoskonalających i ukończył studia podyplomowe w zakresie muzyki, a następnie techniki. Dzięki wykształceniu i doświadczeniu współpracował : z Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku, z wydawnictwem Juka prowadząc zajęcia dokształcające nauczycieli, z „Oświatą” prowadząc zajęcia pedagogiczne dla przyszłych mistrzów zawodu. W tym czasie prowadził działalność gospodarczą związaną z reklamą i oprawą uroczystości.

Dużą rolę w życiu Dariusza Gulcza odgrywała i odgrywa działalność społeczna. Osobiście i z wychowankami brał udział w wielu przedsięwzięciach organizowanych przez różne organizacje i instytucje. Brał udział w konkursach muzycznych i plastycznych. Oprócz nagród tam uzyskiwanych, za najważniejsze uważa nagrody otrzymywane od uczniów, np. w Plebiscycie Szkolnym tytuł Najlepszego Nauczyciela (1999 r.) i Najpopularniejszego Nauczyciele (2006 r.)

Pomoc przy różnych uroczystościach, to nie tylko przygotowanie młodzieży, ale również oprawy muzyczne i plastyczne widowisk. Zaprojektował i zrealizował okładki książek oraz okolicznościowe medale na 80-lecie LKS-u lipnowskiego, 50 – lecie Szkoły Podstawowej Nr 3, 90 – lecie Liceum Ogólnokształcącego im. R.Traugutta, jest autorem tekstu i muzyki „Pieśni Szkoły” oraz zaprojektował logo szkoły. Podjął współpracę z Parafią Ewangelicko – Augsburską w sprawie opieki nad zabytkowymi grobami, czynnie uczestniczył w nowo powstałym Stowarzyszeniu Kulturalnym im. Poli Negri projektując okolicznościowe pocztówki oraz dbał o oprawę plastyczną festiwalu.

Duże zaangażowanie jego osoby w organizację finałów WOŚP spotkało się z uznaniem ich organizatorów. Dekorowanie scen poprzedzone wielogodzinnymi przygotowaniami uwieńczone było przekazywaniem obrazów na aukcję.

Innym nurtem jego działalności była i jest opieka nad zabytkami. Stworzył dokumentację lipnowskich nekropolii, uczestniczył w odnowieniu Pomnika Niepodległości w Wielgiem, przeprowadził rekonstrukcję rzeźby nagrobnej Kazimierza Różyckiego. W ten nurt wpisuje się wiele prac na terenie klasztoru skępskiego tj. konserwacja obrazów i ołtarzy na krużgankach, wykonanie kopii „Ścięcia Św. Barbary” i obrazów „Świętej Jadwigi” i „Świętego Jana z Dukli”, pasów ornatowych itd. Współpracując z Parafią Bł. Bp. Michała Kozala wykonywał : dekoracje na różne uroczystości kościelne i stałe elementy wystroju.

Doskonaląc swój warsztat, brał udział w plenerach i wystawach zbiorowych i indywidualnych. Prace jego można spotkać w zbiorach na terenie Polski, krajach byłego ZSRR, Szwecji, Włoszech oraz Stanach Zjednoczonych.

Bierze udział w akcjach harytatywnych i w przedstawieniach organizowanych na rzecz dzieci przez Urząd Miejski (Jasełka), Szkołę Podstawową Nr 3 i Miejskie Centrum Kulturalne.

źródło: uzasadnienie do Uchwały Nr  XXXV/352/2013
Rady Miejskiej w Lipnie z dnia 25 września 2013 roku

 

https://umlipno.bipgov.net/p,wybory_uzupelniajace_do_senatu_rzeczypospolitej_polskiej_-_21_lipca_2024_r,380.htmlhttp://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.pl https://umlipno.pl/download/1712751696.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,page,podatki_2024,342.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc