NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Wtorek 16 lipca 2024 r.
Imieniny obchodzą Maria, Stefan, Eustachy

Anna Kłosińska

Handlowiec, działacz kultury

Anna Kłosińska była w lipnowskim środowisku postacią znaną i cenioną, zwłaszcza wśród ludzi „jesieni życia”. To wzór człowieka szlachetnego i sumiennego. Wyróżniała się zamiłowaniem do ładu zewnętrznego, zdolnością skupienia, łatwością w kontaktach międzyludzkich i aktywną życzliwością.
Pełna wdzięku i uroku osobistego, opanowana, uprzejma, łagodna i sympatyczna w bezpośrednim kontakcie. Na co dzień odznaczająca się sympatycznością i starannością w wykonywanej pracy.

Anna Kłosińska urodziła się 14 września 1930 roku w Popowie gm. Lipno w rodzinie chłopskiej. Jej rodowe nazwisko to Piotrowska, córka Adama i Cecylii z domu Gryczewskiej gospodyni domowej, jako jedynaczka. Po ukończeniu Średniej Szkoły Zawodowej pracowała w Przedsiębiorstwie „RUCH” w Lipnie jako handlowiec.

Panna Anna zapoznała młodego nauczyciela Zespołu Szkół Mechanicznych w Lipnie, a był nim Jan Kłosiński, za którego wyszła za mąż w 1950 r. Z małżeństwa tego zrodziło się dwóch synów: Andrzej – technik mechanik i Marek – technik ekonomista. Anna Kłosińska została też babcią Agnieszki i prababcią Jakuba. Ale jej życie nie było radosne. Wcześnie umiera jej mąż, zaledwie w 55 roku życia. Mimo tak bolesnej straty męża zachowała optymizm oraz pogodę ducha. Pomimo podwójnych obowiązków rodzinnych znalazła czas na pracę społeczną, która dawała jej wiele satysfakcji. Mocno zaangażowała się w działalność Klubu Seniora ,,Nawojka” działającego przy Lipnowskim Domu Kultury. Po przejściu na rentę chorobową w 1978 r. objęła funkcję przewodniczącej Klubu. Klub był jej drugim domem. Nawiązała współpracę z Klubami Seniora „Elany” Toruń, „Radość” Czernikowo, „Srebrny włos” Rypin, „Raj” Raciążek, „Złota jesień” i „Echo Kujaw” Włocławek. Nawiązała też współpracę z Kołem Związków Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Kołem Związku Emerytów i Rencistów, Domem Pomocy Społecznej „Na Skarpie” we Włocławku w celu wymiany doświadczeń a także wspólnego udziału w wycieczkach turystycznych i organizacji imprez. Członkowie klubu „Nawojka” odwiedzają Domy Pomocy Społecznej nie mówiąc o spotkaniach i imprezach z okazji Dnia Kobiet, Dnia Seniora, Dnia Matki. Razem łamią się opłatkiem i śpiewają kolędy przy wigilijnym stole, dzielą się wielkanocnym jajkiem czy cieszą się świętem każdego solenizanta.

Członkowie klubu spotykają się dwa razy w tygodniu w Miejskim Centrum Kulturalnym, by sobie na bieżąco pomagać, jeśli komuś taka pomoc jest potrzebna.

Założyli też chór i kapelę. Biorą czynny udział w Kółku Różańcowym. W pracy Klubu pod przewodnictwem Anny Kłosińskiej przyświecało takie hasło „Spotykamy się, póki żyjemy”. Założyła kronikę klubu, która pokazuje całokształt jej pracy i ile serca włożyła w pracę dla ludzi. Pani Anna obaliła mity dotyczące starości, uwrażliwia seniorów na przebieg ich życia. Przekonała, że starość jest okresem nadrabiania straconego czasu i wzmożonej aktywności twórczej. Ukazała, że w życiu starszych ludzi przychodzi czas nie tylko na odpoczynek, ale i na realizację marzeń, rozwijanie swoich pasji i uzdolnień.

Za pracę społeczną na rzecz ludzi „trzeciego wieku” Rada Miejska w Lipnie uhonorowała Annę Kłosińską tytułem „Zasłużona dla Miasta Lipna” - uchwała nr XI/75/2007 z dnia 17 września 2007r.

https://umlipno.bipgov.net/p,wybory_uzupelniajace_do_senatu_rzeczypospolitej_polskiej_-_21_lipca_2024_r,380.htmlhttp://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.pl https://umlipno.pl/download/1712751696.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,page,podatki_2024,342.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc