NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Niedziela 26 maja 2024 r.
Imieniny obchodzą Filip, Paulina, Marianna

Alicja Żelechowska

Pielęgniarka, hafciarka, muzealniczka i działaczka kultury

Alicja Żelechowska z d. Kilanowska należy do tych zacnych postaci Lipna, które uczestniczą w pracach na rzecz miasta, jego historii, zbieraniem zasobów kultury materialnej zasłużyli na szacunek i pamięć wśród lipnowskiej społeczności.

Urodziła się 25 marca 1938 r. w Krzyżówkach koło Lipna. Jest córką Heleny i Konstantego Kilanowskich.
Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 2 w Lipnie kontynuowała naukę w Szkole Pielęgniarek w Toruniu (1953-1955). W 1955 roku rozpoczęła pracę zawodową jako pielęgniarka odcinkowa na oddziale chirurgicznym Szpitala Powiatowego w Lipnie. Zatrudniona też była w Ośrodku Zdrowia w Kikole, następnie w Przychodni obwodowej w Lipnie w gabinecie zabiegowym i Poradni Neurochirurgicznej.

Podczas pracy zawodowej systematycznie podnosiła wykształcenie ogólne i kwalifikacje zawodowe. W 1976 r. ukończyła Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących w Lipnie zdając egzamin maturalny. W 1977 r. złożyła egzamin przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną otrzymując tytuł pielęgniarki dyplomowanej. W Narodowej Organizacji Technicznej w Bydgoszczy zdobyła dyplom z tytułem technik fizykoterapii. Ukończyła liczne kursy zawodowe m. in.: Kurs Postępowania z chorymi w domu, Opiekę nad matką z dzieckiem, Szkolenie Oświaty Sanitarnej PCK.

Poza działalnością zawodową inicjowała wiele cennych przedsięwzięć społecznych. Aktywnie działała w Związku Zawodowym Pracowników Służby Zdrowia, w Polskim Towarzystwie Pielęgniarek, PCK, Lidze Kobiet, S.Z.Z. Solidarność.

Aktywnie też działała w Towarzystwie Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie i Dobrzyńsko-Kujawskim Towarzystwie Kulturalnym we Włocławku.

Kontakty Alicji Żelechowskiej z regionalną kulturą trwają od ponad 50 lat.

Specjalizuje się w dziedzinie haftu. Jej pierwsze prace to kolorowe hafty na poduszkach, makaty, obrusy i obrazy.

Kolekcją obrazów świętych przez nią wykonanych zdobią ściany jej mieszkania. W ostatnich latach wykonała kilkanaście prac jak ornaty, chorągwie dla lipnowskich kościołów pod wezwaniem Błogosławionego Biskupa Michała Kozala i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Prace Aliny Żelechowskiej wielokrotnie były pokazywane na licznych wystawach m.in. Lipnowskim Domu Kultury, DKTK we Włocławku, Bydgoszczy, Kikole. Prowadzi też działalność popularyzatorską ucząc haftu osoby dorosłe i młodzież szkolną.
Drugą pasją Aliny Żelechowskiej jest muzealnictwo. Dzięki jej ogromnemu zaangażowaniu w Lipnie w 1982 r. powstała Izba Muzealna przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie a od 1990 znajduje się przy Miejskim Centrum Kultury.

Rejon Ziemi Dobrzyńskiej, bogaty jest w zasoby kultury materialnej. Alina Żelechowska przez lata niestrudzenie zbierała różne przedmioty codziennego użytku: meble narzędzia, ubiory, fotografie, dokumenty, kolekcje lamp, zegarów, czy żelazek do prasowania. W zbiorach Izby znajdują się również prace miejscowych artystów, plastyków. W Izbie Muzealnej znajduje się około 4 tysiące eksponatów zebranych przez Alicję Żelechowską.

W 1959 r. wyszła za mąż za Janusza Żelechowskiego. Od 1991 r. przebywa na zasłużonej emeryturze. Ale Alicja Żelechowska jest wzorem człowieka sumiennego, bardzo pracowitego z wysokimi zasadami moralnymi. Cieszy się dużym uznaniem i szacunkiem wśród mieszkańców Lipna. Ma córkę Dorotę, która wyszła za mąż za Andrzeja Waczkowskiego. Za swoją pracę i zaangażowanie społeczne została wyróżniona różnymi nagrodami i uhonorowana odznaczeniami: Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrną Odznaką za Zasługi dla województwa Włocławskiego, Złotą Odznaką PCK, Honorowym Medalem PCK.

Rada Miejska w Lipnie nadała jej medal i tytuł „Zasłużona dla Miasta Lipna” – uchwała nr XLIV/379/2010 z dnia 18 marca 2010 roku.

https://umlipno.bipgov.net/p,wybory_do_parlamentu_europejskiego_2024,369.htmlhttp://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.pl https://umlipno.pl/download/1687325319.pdfhttps://umlipno.pl/download/1712751696.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,page,podatki_2024,342.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc