NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Czwartek 13 czerwca 2024 r.
Imieniny obchodzą Antoni, Lucjan, Gracja

Święty Antoni patronem miasta (+galeria)


Święty Antoni patronem miasta (+galeria)
19 maja br. Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła Świętego Antoniego z Padwy, kapłana i doktora kościoła, patronem naszego miasta. Akt nadania patrona został w piątek, tj. 12 czerwca odczytany podczas uroczystości bierzmowania na Wzgórzu Świętego Antoniego przez Kanclerza Kurii Diecezjalnej we Włocławku księdza Artura Niemirę.

Roczne starania o ustanowienie Świętego Antoniego patronem naszego miasta zostały uwieńczone sukcesem.
- Szczególne podziękowania kieruję do Księdza Biskupa Wiesława Alojzego Meringa za pomoc, jaką okazał naszemu miastu we wspomnianym dziele – mówiła podczas uroczystości Maria Turska, Przewodnicząca Rady.

Uroczyste odczytanie aktu nadania patrona otworzyło tegoroczne Święto Patrona Miasta, które miało miejsce właśnie na Wzgórzu Świętego Antoniego.

Wzgórze Świętego Antoniego to miejsce szczególne dla Lipna i jego mieszkańców. Wyjątkowość ta ma wymiar historyczny i współczesny. Według wielu podań, właśnie tutaj, przed wiekami istniało średniowieczne grodzisko, które stało się kolebką Lipna. W roku 1910, z okazji 500 – letniej rocznicy bitwy pod Grunwaldem, na wzgórzu wzniesiono pomnik Świętego Antoniego, jako wotum dziękczynne dla Opatrzności Bożej za pokonanie Zakonu Krzyżackiego. Ówczesne odsłonięcie pomnika było wyrazem konsekwentnych dążeń mieszkańców miasta do odzyskania wolności narodu. Figura Świętego Antoniego zniszczona przez hitlerowców została odbudowana zaraz po wyzwoleniu.

Od tej pory Święty Antoni znów czuwa nad naszym miastem. Corocznie zanosimy w tym miejscu modlitwę o urodzaj a także stawiamy ołtarz u podnóża wzgórza w Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

- Niech Święty Patron naszego miasta codziennie wspiera nas we wszystkich naszych poszukiwaniach, przede wszystkim – poszukiwaniach istoty człowieczeństwa, ale również, zgodnie z tradycją, w odnajdywaniu drobnych rzeczy i rozwiązywaniu codziennych spraw, które kierować nas będą ku Bogu, który wszystko wie i może to, co po ludzku niemożliwe – mówiła na zakończenie swojego wystąpienia Przewodnicząca Rady Maria Turska.

Galeria zdjęć na stronie MCK
https://umlipno.bipgov.net/p,wybory_uzupelniajace_do_senatu_rzeczypospolitej_polskiej_-_21_lipca_2024_r,380.htmlhttps://umlipno.bipgov.net/p,wybory_do_parlamentu_europejskiego_2024,369.htmlhttp://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.html http://umlipno.esesja.plhttps://umlipno.pl/download/1687325319.pdfhttps://umlipno.pl/download/1712751696.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,page,podatki_2024,342.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc