NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Poniedziałek 4 marca 2024 r.
Imieniny obchodzą Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Na ścianie kina powstał mural


Na ścianie kina powstał mural
Mural na kinie Nawojka w Lipnie

Ściana szczytowa kina Nawojka w Lipnie została ozdobiona wizerunkami Poli Negri i Charliego Chaplina – postaciami będącymi symbolami epoki kina niemego. Wykonawcą muralu jest artysta plastyk – pani Karolina Łagodzińska-Mańkowska.

Pola Negri (właśc. Apolonia Chałupiec) to urodzona w Lipnie aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego. Otrzymała pośmiertnie tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Lipna”; jej postać stała się inspiracją do zorganizowania w Lipnie corocznego festiwalu pn. „Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni” poświęconego szeroko pojętej sztuce filmowej i teatralnej z udziałem polskich aktorów, którzy tak jak Pola Negri rozwijają swój talent za granicą.

Wykonanie muralu to połączenie historii kina z nowoczesnością. Obecnie w kinie trwają prace w ramach projektu pn. "Modernizacja budynku kina oraz utworzenie Muzeum Kina Niemego w Lipnie". Mural jako ścienna sztuka, w szybkim tempie zyskuje na popularności i pełni coraz bardziej istotną rolę w ikonografii miejskiej, wybijając się na pierwszy plan spośród innych wizualnych form przekazu. Mural nada charakteru przestrzeni publicznej, ożywiając elewację budynku. Prezentując wysoki poziom artystyczny, będzie upiększał okolicę i pozytywnie wpływał na wizerunek okolicy. Budynek kina znajduję się w bezpośredniej bliskości z drogą krajową nr 67, jest więc codziennie mijany przez kierowców z powiatu, województwa i kraju, przez co pozytywnie wpłynie również na promocję miasta Lipna.

Sejmik Województwa Kujawsko – Pomorskiego w związku z przypadającą w tym roku 125. rocznicą urodzin Poli Negri dla uczczenia tej wybitnej aktorki ogłosił rok 2022 w województwie kujawsko – pomorskim Rokiem Poli Negri.

Zdj. nr. 1. Mural na kinie Nawojka w Lipnie
Zdj. nr. 2. Mural na kinie Nawojka w Lipnie
Zdj. nr. 3. Mural na kinie Nawojka w Lipnie
Zdj. nr. 4. Mural na kinie Nawojka w Lipnie
Zdj. nr. 5. Mural na kinie Nawojka w Lipnie
Zdj. nr. 6. Mural na kinie Nawojka w Lipnie
Zdj. nr. 7. Mural na kinie Nawojka w Lipnie
Zdj. nr. 8. Mural na kinie Nawojka w Lipnie
Zdj. nr. 9. Mural na kinie Nawojka w Lipnie
https://umlipno.bipgov.net/p,wybory_samorzadowe_2024,368.htmlhttp://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.pl https://umlipno.pl/download/1687325319.pdfhttps://umlipno.pl/download/1704795042.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,page,podatki_2024,342.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc