NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Wtorek 19 października 2021 r.
Imieniny obchodzą Piotra, Michała, Ziemowita

Co kryje Wzgórze Św. Antoniego. Nowe badania – nowe perspektywy


Co kryje Wzgórze Św. Antoniego. Nowe badania – nowe perspektywy
Wzgórze Św. Antoniego - grodzisko

Według dotychczasowych tez pierwszy gród Lipno znajdować się miał na Wzgórzu Św. Antoniego. Pierwsze i jak dotąd ostatnie badania domniemanego grodziska w Lipnie przeprowadzono w 1993 r. przez pracowników Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Wówczas nasyp wzgórza przecięto ciągiem odwiertów tak, by można było zaobserwować układ stratygraficzny wszystkich trzech platform nasypu. Problem założenia grodowego nie został w tych badaniach rozstrzygnięty. Wokół tego miejsca narosło bardzo dużo legend. Dlatego z inicjatywy Gminy Miasta Lipno wracamy do badań archeologicznych Lipna. Czas na nowe perspektywy badawcze i rozprawienie się z mitami!

Rezultatem tego projektu badawczego będzie lepsze rozpoznanie dziedzictwa archeologicznego oraz podniesienie atrakcyjności i rozpoznawalności gminy i miasta Lipno. Jako metody badawcze w 2021 roku wykorzystane zostaną kwerenda naukowa, badania powierzchniowe, wizja lokalna, pozyskanie informacji o ukształtowaniu terenu z systemu ISOK (LIDAR), badania geomorfologiczne oraz wybranymi metodami tzw. nieinwazyjnymi. Długoterminowym rezultatem tego projektu będzie upamiętnienie dziejów ojczystych i przywracanie pamięci lokalnej poprzez odkrywanie historii "małych ojczyzn" i jej zasobów źródłowych.

Lipnowskie dziedzictwo kulturowe, w tym archeologiczne zdecydowanie zasługuje na uwagę, badania, ochronę oraz promocję. Badania te z inicjatywy Gminy Miasta Lipno, pod kierunkiem dr Jadwigi Lewandowską rozpoczną się już w najbliższy weekend, w Europejskie Dni Dziedzictwa.

Źródło: nadesłane, dr Jadwiga Lewandowska

http://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.plhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,informacje,4546.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,miasto_w_twoim_smartfonie_pobierz_aplikacje_go_lipno,5288.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,podatki_2021,342.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,narodowy_spis_powszechny_ludnosci_i_mieszkan_2021,5042.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttps://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttp://umlipno.pl/download/1526899631.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_–_harmonogram_na_2021_rok,4970.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/http://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://www.facebook.com/urzad.miejskiwlipniehttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttp://pogodynka.pl/ostrzezeniahttp://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc